VTX Anten testleri

Quad için vtx ve antenleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
all_4_fpv
4. Seviye
4. Seviye
Beğendi : 114 yazı
Beğenildi : 259 yazı
İletişim:

VTX Anten testleri

Okunmamış mesaj gönderen all_4_fpv » 23 Kas 2019, 23:51

Belki de performansını ölçme ve bizim için en uygun olan modeli seçme konusunda en kararsız kalacağımız parça VTX antenleridir.

Bu konuda izlediğim videolar arasında en faydalı bulduklarımdan birisi RCSchim üstadın anten test vidyosu idi. Bugün 2019 versiyonunu yayınladı ve yine çok faydalı bir kaynak ortaya koydu.

Aşağıda kronolojik sırada bu vidyoları paylaşıyorum. Detaylı ve tekrar tekrar izlenmesi çok faydalı olacaktır.

2018

2019

Kullanıcı avatarı
abakusfx
1. Seviye
1. Seviye
Doğum Tarihi: 28 Nis 1974
Beğendi : 162 yazı
Beğenildi : 44 yazı

Okunmamış mesaj gönderen abakusfx » 24 Kas 2019, 06:25

:-bd Emeklerine sağlık başarılar diliyorum. Guzel çalışma açıklayıcı oldu. :-bd
Tipe aldanma kimin uçacağı belli olmaz =))

Resim

ismduran
Yeni Üye
Yeni Üye
Doğum Tarihi: 14 Nis 2001

Okunmamış mesaj gönderen ismduran » 26 Kas 2019, 01:11

Değeri fazla çıkan iyi oluyor sanırım doğru mu

Kullanıcı avatarı
all_4_fpv
4. Seviye
4. Seviye
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen all_4_fpv » 26 Kas 2019, 01:35

ismduran yazdı:
26 Kas 2019, 01:11
Değeri fazla çıkan iyi oluyor sanırım doğru mu
Öncelikle foruma hoş geldiniz.

Sorunuzun cevabı evet. Ama tahminim siz sadece rakamlara dikkat ettiniz. Değerler "-" dir. Bu durumda matematiksel olarak dediğiniz doğru. Örneğin "-49" inanılmaz iyi bir değer ve de "-80" çok kötü bir değer.

Kullanıcı avatarı
all_4_fpv
4. Seviye
4. Seviye
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen all_4_fpv » 29 Oca 2020, 10:12

Her ne kadar test verisi içermese de, O.R.T. Dual Shield Pro anten inceleme / test uçuş videosu paylaşmalım belki bir faydası olur :)

Mgunak
2. Seviye
2. Seviye
Doğum Tarihi: 27 Eyl 1982
Beğendi : 150 yazı
Beğenildi : 98 yazı

Okunmamış mesaj gönderen Mgunak » 29 Oca 2020, 13:05

Realacc RHCP Süper mini UXII Stubby 5.8 GHz 1.6dBi FPV Anten TX RX

https://banggood.app.link/IRX7sLmMD3

Bu anten ile ne kadar verim alabilirim? Kullandığım gözlük Eachine Vr D2, üzerindki antenler stok kendi içinden çıkan antenler. Ayrıca RHCP ve LHCP aralarındaki farklar nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?

Kullanıcı avatarı
all_4_fpv
4. Seviye
4. Seviye
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen all_4_fpv » 29 Oca 2020, 16:56

Mgunak yazdı:
29 Oca 2020, 13:05
Realacc RHCP Süper mini UXII Stubby 5.8 GHz 1.6dBi FPV Anten TX RX

https://banggood.app.link/IRX7sLmMD3

Bu anten ile ne kadar verim alabilirim? Kullandığım gözlük Eachine Vr D2, üzerindki antenler stok kendi içinden çıkan antenler. Ayrıca RHCP ve LHCP aralarındaki farklar nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?
RHCP = right hand circular polarized
LHCP = left hand circular polarized

Gözlük ve quad üzerindeki antenlerin hepsi ya rhcp olacak ya lhcp olacak. En önemli konu bu aslında. Detayına gelince şuradan bakabilirsiniz.
https://oscarliang.com/linear-circular- ... tenna-fpv/

Bahsettiğiniz antenlere gelince, kullanacağınız quada göre alacağınız verim değişecek. Eğer pil quad üstünde ve bir aksiyon kamera varsa bu durumda anten pil ve kamera arkasında kalacağı için düşük pitch açısında quad size doğru dönük iken görüntü bozulacaktır. Eğer pil altta olan ve aksiyon kamerası olmayan örneğin bir micro veya yarış dron gövdesi kullanıyorsanız çok fazla etkilenmeyecektir.

Stubby antenlerin avantajı şu;

*Sistemi üzerinden gidelim; VTX çıkış noktamız, arada bir pig tail var, SMA ya ulaştık ve sonra normal antenin kendi coaxial kablosu var ve sonunda sinyal antenin aktif kısmına ulaştı ve çıkış yaptı. Gözlük üzerindeki anten aktif kısmı bu veriyi aldı, onunda bir coaxial kablosu var, o da gözlükteki girişe bağlı ve beli ordan yine bir iç kablo ile alıcıya geliyor. Hele bir de arada sma/rp-sma dönüştürücü veya 90derece bağlantı varsa işimiz iş.

Stubby de kafadan aradaki bir parçadan kurtuluyoruz. Diğer kısımlarda da ne kadar az ara parça olursa verim o kadar artacaktır.

Marka ve modele gelince; Ne kadar ekmek o kadar köfte; realacc uxii de kullanılan teknoloji direk olarak lumenier axii antenin kopyalaması. yakın zamanda başka marka da bu tür kopyalama yaptı ve uxii den daha fiyatlı ürünleri var. Kabaca bu bahsettiğim altta linki olan axii ile uxii arasında bir yerlerde performans verecek.

https://www.banggood.com/XILO-AXII-Stub ... house=GWTR

NOT: Anten BG den almak malesef mümkün değil... Sadece GWTR warehouse da var TRye gönderim yok.

Bir de sizin bu anteni kullanma alnınız çok önemli. Engel olmayan açık alanda sorun yaşamazsınız.

Ben antenlerle ilgili kendimce şöyle bir deneme yapıyorum. Evde atölyemde quadı pervanesiz pile bağlıyorum. 25Mw güç çıkışında temiz bir kanala geçiyorum. Sonra gözlük gözümde :) evde dolaşmaya başlıyorum, baktım görüntü güzel, evden çıkıp apartman boşluğuna çıkıyorum, taaki görüntüde parazit uçuş yaptırmayacak seviyeye gelene kadar. Binayı da az çok tanıdığım için bu bana bir fikir veriyor, aradaki duvar ve kat sayısı vs..

Aynısını, VTX e göre 100 200 400 500 vs... güç çıkışlarında yapıyrum.

Bu konuda sahip olduğum 25mw da en iyi performans veren antenime 10 puan veriyorum ve deneyeceğim antenin bu işlemdeki performansına göre kendimce not veriyorum.

Bu anlamda, axii stubby anten benden 8 aldı. lollipop 3 stubby 7 aldı, uxii ipex kablolu anden 4 aldı. Bu bahsettiğim anten de yukarda konuda o.r.t. anten test videosunda kullandığım dron üzerinde bulunan anten.

Sizin gönderdiğiniz stubby de benim test metoduumdan en fazla 5 alacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca, sizin gözlükte kullandığınız antenler de bu işte %50 paya sahip.

Ben bu testlerde uçuşta kullanacağım İBcrazy VAS antenlerle yapıyorum.