Flysky Nirvana FS-NV14 (Dark Knight) Ana Konu

safak
2. Seviye
2. Seviye
Beğendi : 45 yazı
Beğenildi : 87 yazı

Flysky Nirvana FS-NV14 (Dark Knight) Ana Konu

Okunmamış mesaj gönderen safak » 02 Ara 2019, 10:12

Selamlar,

Flysky firmasının, open tx yazılımı ile çıkardığı ilk kumanda olan nirvana, yada lakabı ile Dark Knight için bu başlık altında paylaşımlar yapmaya çalışacağım.

Bu kumanda, open tx olması harici flysky için başka ilkleri de barındırıyor. Tasarımı, kaliteli malzeme ve kaliteli işçiliği, modül girişi, renkli dokunmatik ekranı, kablosuz bluetooth modülü, güçlü m4 işlemcisi, şarj edilebilir olması gibi özellikleri ile flysky değil de premium bir markanın kumandası izlenimini veriyor. Acaba yanlışlıklamı çıkardılar diye düşünmüşlüğüm de olmuştur :) Akabinde paladin ile, flysky hem malzeme olarak kaliteli, hem özellik ve fonksiyon olarak başarılı kumandalar ile bunun tesadüf olmadığını gösterdi. Ayrıca flysky bu kumandalar ile birlikte çıkardığı yeni nesil alıcılar ile de ses getirmeyi başardı. Uzun menzil ve telemetry destekli(bazı modellerde) bu mini ve mikro alıcılar, flysky'ın alıcı tarafındaki açığını da büyük ölçüde kapatmış görünüyor. Özellikle paladin ile birlikte çıkan ftr16s modelinin, flysky tarafından açıklanan menzilinin 3500 metre olması, kesinlikle şaşırtıcı ve muazzam bir rakam. Kullanıcı testlerinde bu alıcının 7 kilometre değere ulaştığını da belirtmiş olalım. 2 gr ağırlığındaki bir mini alıcının 2.4ghz frekansında 7 kilometre menzile ulaşması sanırım bu alanda bir ilk. Farklı bir marka mini yada mikro alıcının, 2.4ghz frekansında bu menzilin yarısına bile ulaşması kolay kolay mümkün değil. Umarım flysky bu tarz hamlelerini sürdürmeye devam eder, ucuz ve herkesin ulaşabileceği kumandalar yani sıra, premium segmentde de rekabete dahil olur.

Gelelim nirvanaya... bu başlık altında, kumandanın teknik verilerinden ziyada kendi gözlem ve deneyimlerimi, artı ve eksiklerini, tasarımının kullanım ve ergonomiye ne kadar yansıdığını, güncelleme ve kişiselleştirme işlemlerini, aksesuarları ve modül ile birlikte kullanımını aktarmaya çalışacağım.

Ayrıca bu kumanda ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi başlık altından sorabilirsiniz. Almayı düşünen veya alan arkadaşlar olursa, paylaşımlara bu başlık altından devam ederiz.

Tabiki ilk önce bir kutu açılışı, birkaç fotoğraf, ve menü ile ilgili bazı görseller ile başlayalım :
(ben kutuyu uzun zaman önce açmış ve kullanmaya başlamıştım, fotoğraflar daha önce çekildi, kısmet bu güne imiş)

Kutudan ne çıkacağını benden daha çok merak eden var 😊
_20191128_164041.JPG
Şık bir çekmeceli kutu karşılıyor bizi, kutuyu açınca kumandanın siyah beyaz bir çizimi, pil ile ilgili uyarılar ve nirvana temalı sticker'lar çıkıyor.
_20191128_164109.JPG
_20191128_164123.JPG
Kumanda üzerinde gimbal, ekran ve switchleri koruyan bir kapak var, iyi düşünülmüş. Hemen hemen hiçbir kumandada bu tarz bir koruyucu yok, en fazla gimbal koruma için iki halka koyuyorlar.
_20191128_164133.JPG
_20191128_164153.JPG
Kutudan ayrıca, modül montaj aparatı, usb kablo, 3.5mm stereo kablo, bir adet mini, bir adette mikro alıcı çıkıyor. Maalesef kumanda taşıma askısı konmamış. Bu kadar detaylı bir tasarıma ve aksesuara sahip bir kumandanın yanına 5 dolarlık askı koymamak büyük ihtimalle gözden kaçmış bir durum olsa gerek.
_20191128_164142.JPG
Kumanda alışmış olarak yoğun siyah renkte, gimbal'lar ise yarı saydam. Gimbal rengi farklı gelse de, kumandada ki yoğun siyah rengi kırması nedeniyle hoş durmuş. Ayrıca kumanda üzerindeki metal parçalar, stick ve switchler, ışığın durumuna göre renk değiştiriyor. Güncel bazı telefon modellerinde de kullanılan bu tasarım, kumandaya şık bir görünüm kazandırmış.
_20191128_164254.JPG
Kumanda üst kısmında 4 switch, 2 potansiyometre, 2 adet 4 yönlü tactile switch, 2 adet de power butonu var. Kumanda açmak yada kapatmak için power butonlara aynı anda basmak gerekiyor. Eline geçerse, açamasın diye bir çeşit çocuk kilidi.
Switclerden biri 3 pozisyonlu, ikisi iki pozisyonlu, biri yaylı (momentary). Tactile switcler trim için kullanılıyor. Gimballar 45 derece açılı ve hall sensor kullanılmış. Gimbal stick boyları ideal, ne uzun ne kısa, hem pinch, hem thumb kullanıma uygun. Stick uçları sökülüp değiştirilebiliyor. Stick hassasiyeti iyi, bazı forumlarda biraz yumuşak olduğu yazılımış, dışarıdan müdahale edilemiyor maalesef, sertleştirmek için sökmek gerek. Ama benim için ideal , ben herhangi bir ayar yapmayacağım.
_20191128_164204.JPG
Kumandanın altında 4 adet switch var, ikisi yaylı, ikisi 3 pozisyonlu. İlk sıradaki switchler kısa arka sıradakiler erişim için daha uzun tutulmuş. Kumandada toplamda 8 switch bulunuyor, 3 tanesi yaylı, 3 tanesi 3 pozisyonlu, 2 tanesi 2 pozisyonlu. Yaylı yani momentary switchlerin 3 tane olması fazla gibi, 2 tane olabilirdi. Arkada modül girişi var, ama modülü tutacak olan parçalar portatif. Modül kullanmayacaksanız bu parçaları takmanıza gerek yok, böylece kumanda daha ince bir tasarıma sahip oluyor. Anten katlanır bir yapıya sahip, ve kumanda gövdesi içine tamamen gömülüyor ve modülün altında kalıyor. Düşünülerek tasarlanmış bir özellik ve gerçekten çok sevdim. Modül kullanınca antene ihtiyacınız olmadığı için ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Daha önce multiprotocol modül taktığım bir kumandayı taşırken ve saklarken epey zorlanmıştım. Antenleri sökmek veya daha büyük bir çanta ile taşıma arayışına giriyordum, şimdi söksem bile, tek anten sökeceğim.
_20191128_164218.JPG
Usb ve 3.5mm Jack girişi önde, kumanda usb üzerinden şarj olabiliyor, 2 adet 18650 pil gerekli. Micro sd kart yeri ise gizlenmiş. Erişmek için askı aparatını sökmek gerekiyor. Dfu butonu da askı aparatını altında. Askı aparatı 2 vida ile sökülüyor. Büyük ihtimalle yazılımının kurcalanmaması amacıyla bilerek gizlenmiş veya erişimi biraz zorlaştırılmış.

Menü frsky'dan alışık olduğumuz open tx. Ana hatlar ve menü detayları aynı olsa da, nirvana için özelleştirilmiş. Ekran dokunmatik olduğu için menüde gezinme ve erişim hızlı. Renkli bir ekrana sahip olduğu için, bazı grafikler ve arka plan resmi özelleştirilebiliyor. Kumandada hem ses hem titreşim ile uyarılar mevcut. Temel menü görünümleri de bu şekilde.
_20191128_164330.JPG
_20191128_164526.JPG
_20191128_164449.JPG
_20191128_164427.JPG
_20191128_164439.JPG
_20191128_164458.JPG
_20191128_164353.JPG
_20191128_164405.JPG
_20191128_164536.JPG
_20191128_164516.JPG
Şimdilik, kutudan çıktığı haliyle, görsel olarak ilk izlenimleri aktarmaya çalıştım. Tasarım detayları, kullanım, ve modül işlemlerini daha sonra aktarmaya çalışacağım.

(not: modül olarak crossfire kullanacağım)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

ggorkem
Yeni Üye
Yeni Üye
Doğum Tarihi: 08 May 2001
Beğendi : 2 yazı
Beğenildi : 2 yazı

Okunmamış mesaj gönderen ggorkem » 02 Ara 2019, 13:18

Hocam öncelikle ellerine sağlık güzel konu. Pincher tutuş için kumandayı sen olsan önerir misin ?

Kullanıcı avatarı
doktorumtrak
Yeni Üye
Yeni Üye
Doğum Tarihi: 15 Tem 1987
Beğendi : 19 yazı
Beğenildi : 43 yazı

Okunmamış mesaj gönderen doktorumtrak » 02 Ara 2019, 20:15

Elinize sağlık detayli bir anlatım olmuş

Kullanıcı avatarı
abakusfx
1. Seviye
1. Seviye
Doğum Tarihi: 28 Nis 1974
Beğendi : 155 yazı
Beğenildi : 42 yazı

Okunmamış mesaj gönderen abakusfx » 02 Ara 2019, 22:45

:-bd :ymapplause: gerçekten hoş ve güzel konu olmuş emeklerine sağlık safak hocam. :-bd
Tipe aldanma kimin uçacağı belli olmaz =))

Resim

safak
2. Seviye
2. Seviye
Beğendi : 45 yazı
Beğenildi : 87 yazı

Okunmamış mesaj gönderen safak » 03 Ara 2019, 00:36

ggorkem yazdı:
02 Ara 2019, 13:18
Hocam öncelikle ellerine sağlık güzel konu. Pincher tutuş için kumandayı sen olsan önerir misin ?
Kumandanın tasarım, ergonomi ve ele oturuşunu ayrıca değerlendirecektim, ama madem sordunuz biraz bahsedeyim.

Aslında soru thumber kullanım için tavsiye edermisiniz olsaydı şiddetle tavsiye ederdim, abartısız olarak thumb kullanım için en iyi kumanda diyebilirim, kesinlikle üzerinde çalışılarak tasarlanmış. Bu tasarım şekli frsky x-lite ile çok kıyaslanıyor, ama bu kumandanın x-lite ile hiç alakası yok. Boyut ve ağırlık olarak büyük bir kumanda zaten. Ebat olarak standart kumandalar kadar, hatta bazılarından daha büyük. X-lite hem daha küçük, hemde ele oturan kollar kısa ve kalın, üstelik gövdeye doğru daha da kalınlaşıyor. Nirvanada kollar daha uzun, avuç içine tam oturuyor, ince olduğu içinde kavrama daha başarılı.

Ama şöyle de bir yanlış algı var, bu kumanda thumber için tasarlanmış, pincher kullanıcılar zorlanabilir. Kesinlikle hayır. Pincher tutuş için doğrudan tavsiye etmek yerine kıyaslama yapayım, kararı siz verin. Kumanda ebat olarak standart bir kumanda boyunda. Yani kumandayı kavradığımız yan kısımların uzunluğu aynı, ben pincher olarak kavradığım zaman, normal bir kumanda tutar gibi, hiç zorlanmadım. Hatta tutuş olarak daha sıkı ve kumandaya daha hakim bir şekilde kavradığımı söyleyebilirim. Onun da nedeni şöyle, baş ve işaret parmakları stickleri kavrıyor, orta parmağı switchlere yönlendiriyorum, kumandanın altında, tutmak için yüzük ve serçe parmak kalıyor. Serçe parmak zayıf olduğu için bütün kumanda ağırlığı yüzük parmağına biniyor. Bu yüzden standart bir kumandayı pincher olarak tuttuğunuz zaman askı şart, elinizden kayması muhtemel çünkü. Ama bu kumandayı pincher olarak tuttuğum zaman alttaki iki parmağın olduğu yere parmak ile kavramak için konan parçalar denk geliyor. Böylece iki parmağın arasına alarak sıkıştırıyorsunuz, ve daha sağlam bir tutuş oluyor, askısız olarak bile kullanılabilir.

Özetle, thumb kullanım için tavsiye edermiyim, kesinlikle evet, pinch için ise normal bir kumandadan farkı yok, hatta alttaki parçalar nedeniyle kavrama daha sağlam ve dengeli.